Całej rozmowy w postaci podcastu posłuchaj tutaj.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Mastercard Polska.
Artur Kurasinski: Dzień dobry, witam bardzo serdecznie, ja nazywam się Artur Kurasiński a to jest podcast o technologii, który nazwałem Technofobia, w związku z tym, jak się możecie domyśleć będziemy mówić dzisiaj o technologii i dokładnie tak się stanie, a żeby o tej technologii porozmawiać to potrzebuję gościń i gości, w związku z tym zaprosiłem tutaj dwie osoby. Po pierwsze panią Martę Życińską, dyrektorkę generalną Polskiego Oddziału Mastercard Europe, dzień dobry.
Marta Życińska: Dzień dobry
Artur Kurasinski: Oraz Pana Daniela Jarząba, CEO PayEye. Cześć Danielu witaj.
Daniel Jarząb: Dzień dobry.
Artur Kurasinski: Zgromadziliśmy się dzisiaj po to, aby porozmawiać na tematy bardzo specyficzne związane z biometrią między innymi, z płatnościami i bym się chciał właśnie po pierwsze odnieść do korzyści albo inaczej Do korzyści związanych z konsumentami i sprzedawcami.
Jakiego typu korzyści dla właśnie i sprzedawców, i konsumentów może przynieść takie wdrożenie systemu płatności biometrycznych opartych o fuzję [00:01:00] biometrii tęczówki oka i twarzy? Jakbyście mogli tutaj tak opowiedzieć troszkę o tym, co to właściwie jest.
Marta Życińska: Tak, to znaczy może ja, to ja zacznę od tych korzyści, bo poruszyłeś bardzo ważną kwestię I myślę, że te korzyści które przyniesie ta metoda płatności, to jest dokładnie to, czego w ogóle poszukują konsumenci w płatnościach i dlatego upatrujemy szansę na duży sukces tej metody bo to, czego poszukują konsumenci to jest najczęściej wygoda I bezpieczeństwo I to są dokładnie można powiedzieć, dwa najważniejsze elementy które niesie za sobą PAI czyli płatność oparta o fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy.
Coś co już wiemy po pierwszych wynikach naszego pilotażu że jest… Ultra wygodne i tak naprawdę jako wygoda to jest numer jeden wskazywany przez tych ludzi, którzy [00:02:00] skorzystali w Empiku z tej płatności jako coś, co wyróżnia tą metodę płatności, no a bezpieczeństwo to jest jest oczywiście taki, można powiedzieć, w piramidzie Maslowa nawet jedna z najważniejszych rzeczy, jeżeli chodzi o płatność dla ludzi i tu mówimy o w pełni stokenizowanej zaszyfrowanej płatności, czyli wznosimy się na kolejne etapy bezpieczeństwa.
Artur Kurasinski: Okej dobrze, to bardzo mi się podoba, ponieważ ja miałem okazję korzystać z PayEye, byłem kilka lat temu na targach w Dubaju zaproszony właśnie przez Daniela i widziałem reakcję ludzi, którzy byli szybko rejestrowani i mogli korzystać z tej technologii i faktycznie powiem tak, użyteczność to dałbym tutaj 120%, bo to było niewiarygodne.
Ja się nie spodziewałem tego, że taka technologia, no z biometrią każdy ma coś do czynienia, w sensie loguje się do telefonu korzysta z różnych rzeczy, ale to było przełomowe i tu powiem szczerze absolutnie się zgodzę, że użyteczność będzie pewnie bardzo silnym elementem takim, na którym konsumenci będą wskazywali
Daniel Jarząb: Tak, myślę, że użyteczność ale jeszcze czas, bo pamiętam jak prawie już chyba 18 lat temu właśnie Mastercard wdrażał technologię NFC.
Ja miałem przyjemność być jednym z pierwszych użytkowników również tej technologii w Warszawie. Gdzie ta technologia była przede wszystkim wdrażana. I nie zapomnę też kwestie dotyczące tego czasu obsługi klienta. To było niesamowite, że przykładało się tą kartę i po chwili ta transakcja po prostu przechodziła.
I naszym celem również jest to Przyspieszenie czasu obsługi klienta ponieważ sama płatność kartą jak już trzymamy tą kartę w ręku bądź płatność telefonem jak już trzymamy ten telefon w ręku, jest tak samo szybka jak płatność spojrzeniem. Wystarczy spojrzeć, wystarczy przyłożyć, jedna sekunda zapłacona.
Ale jednak, jeżeli bierzemy pod uwagę, że przy tej kasie, w [00:04:00] szczególności tam, gdzie te transakcje są procesowane na stojąco, czyli na stacjach paliw, przy jakichś kioskach do zamawiania jedzenia, albo przy kasie w naszym ulubionym supermarkecie.
Musimy jednak przy tej kasie ten telefon lub tą kartę znaleźć czyli wyciągnąć z portfela który jest albo w torebce albo w kieszeni.
Potem jeżeli płacimy telefonem to jednak ten telefon trzeba odblokować, zazwyczaj biometrycznie i potem jeszcze przyłożyć do terminala To są naprawdę ceny na sekundy, o które walczy dzisiaj każdy merchant Ja sam byłem i nadal jestem merchantem i wiem jak istotne jest to, aby próbować oszczędzić czas podczas obsługi klienta bo oszczędność czasu to jest również oszczędność pieniędzy.
Więc ja bym do tej kwestii wygody o której wspomniała Magda i bezpieczeństwa dołożył jeszcze czas.
Artur Kurasinski: Okej to ja bym chciał jeszcze odnieść się do części mojego pytania bo powiedziałem że… System płatności biometrycznych opartych o fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy. To wyjaśnijmy, czy PayEye to również jest system, który pozwala na autentykację za pomocą na przykład tylko i wyłącznie twarzy?
Marta Życińska: Nie, ale tu pewnie się wypowie lepiej Daniel
Daniel Jarząb: Właśnie chciałbym się wypowiedzieć, bo muszę odpowiedzieć na to pytanie, że tak zaprojektowaliśmy nasz system, aby nawet jeżeli ktoś nie będzie miał tego telefonu bądź tej karty przy sobie i przyzwyczai się do płatności biometrycznych i będzie w przyszłości gdzieś w sklepie i będzie chciał sobie kupić tą wodę Ale jednak na przykład z jakiegoś powodu algorytm nie zobaczy jego oka, bo na przykład, nie wiem, ma zaklejone oko, bo był po operacji albo ma jakieś ciemne okulary, albo coś się stało z jego na przykład prawą częścią twarzy, to my tak zaprojektowaliśmy ten system, żeby [00:06:00] można było jednak tą transakcję zatwierdzić, ponieważ dodatkowym weryfikatorem wtedy będzie wpisanie numeru telefonu bądź PIN-u w zależności od tego, co sztuczna inteligencja w przypadku tej transakcji do…
Takiego bezpiecznego zatwierdzenia tej osoby wytypuje. Dlatego oczywiście biometria oka i twarzy pozwala nam na zatwierdzenie transakcji poprzez spojrzenie Natomiast jeżeli cokolwiek by się stało z biometrią, zawsze mamy jeszcze dwa faktory czyli mamy PIN i mamy numer telefonu.
Artur Kurasinski: Jasne. No dobrze, to teraz porozmawiajmy o kwestii kontekstu a dokładnie rzecz biorąc o tym, że ta usługa możliwość płacenia za pomocą spojrzenia, została wdrożona w części salonu w Empiku.
W związku z tym opowiedzcie mi proszę jak to się stało, bo to jest informacja dosyć świeża, natomiast myślę że fajnie jest abyśmy mogli przybliżyć to nie tylko osobom które kupują w Empiku, ale wszystkim tym, którzy na przykład właśnie tak jak są sprzedawcami i czekają na okazję przetestowania nowej usługi
Marta Życińska: Tak no my zdecydowaliśmy się na razie jesteśmy w fazie pilota Do pilota oczywiście trzeba było znaleźć merchanta, bardzo ważny element całej układanki i tutaj postawiliśmy na Empik i dla nas dla Mastercard jest to nasz klient partner, z którym pracujemy od lat, pracuje nam się bardzo dobrze, wdrażamy współpracę Wspólnie wiele produktów, Empik też był bardzo otwarty żeby z takiej nowinki skorzystać także weszliśmy w partnerstwo z Empikiem, zostało wybranych pięć sklepów w całej Polsce, w tym oczywiście jeden w Warszawie I zdecydowaliśmy się uruchomić to już było w czerwcu o ile dobrze pamiętam, pilotaż w którym te nowe specjalne terminale stanęły w tych pięciu Empikach.
Co wynika z doświadczenia tak naprawdę naszego, dużo środków na to, żeby odpowiednio klientów edukować. Bo jeżeli chodzi o wszystkie nowoczesne metody płatności, to kluczem jest tutaj edukacja i namówienie klienta poprzez korzyści do tego żeby wykonał taką transakcję po raz pierwszy.
I to też pokazuje pilotaż że te osoby, które raz spróbowały tej płatności podczas pilotażu, już deklarują mamy ponad 50% osób, które zadeklarowało Że jeżeli pojawi się ta metoda płatności w ich ulubionym sklepie, to przerzucają się tylko na tę metodę płatności. To jest ogromny sukces bo 50% po dwóch miesiącach trwania nawet niespełna pilotażu oznacza, że ona właśnie spełnia wszystkie te kryteria które spełniać ma.
Także jesteśmy w trakcie pilotażu liczymy na to, że będzie on sukcesem i że będziemy mogli zacząć wdrażać to rozwiązanie również u innych merchantów w Polsce.
Artur Kurasinski: To ja w takim razie sobie spojrzę który to jest salon w Warszawie, pójdę i zobaczę, może mi się uda, bo mam aplikację.
Marta Życińska: To jest w Galerii Mokotów, a w zasadzie w Westfield Mokotów.
Artur Kurasinski: Dobrze, to w takim razie już wiem, w popularnym Galmoku.
Artur Kurasinski: Danielu a powiedz mi, bo to był Pilotaż to był test wykonany w sieci salonów Empiku, ale ty pewnie masz jakieś informacje już trochę historyczne no bo działacie i macie też już jakichś innych klientów.
Jak to wygląda faktycznie To jest 50% czy może mniej, czy może więcej jeżeli chodzi o zadowolonych użytkowników z tego typu formy potwierdzania swojej osoby?
Daniel Jarząb: Przyznam ci się szczerze Artur, że my rzeczywiście pierwszy raz w tak profesjonalny sposób zbieramy feedback z rynku ze sklepów, jeżeli chodzi o odbiór naszego rozwiązania, ale tak naprawdę dlatego, bo dopiero Teraz jesteśmy już w stu procentach gotowi na to, żeby to rozwiązanie komercjalizować.
Tak jak na początku powiedziałeś pamiętasz zaprosiłem cię kiedyś do Dubaju, ponieważ prezentowałem wtedy pierwszy raz na świecie nasz terminal IPOS 2.0, który był pierwszym terminalem na świecie z fuzją oka i twarzy. To było już trzy lata temu, z tego co pamiętam. Zwróć uwagę, ile lat, ile czasu to, Trzeba było jeszcze, abyśmy my tę technologię musieli dopracować i przygotować na takie właśnie komercyjne rozwiązanie jakie dzisiaj wspólnie z Mastercard właśnie wdrażamy w pierwszej sieci Empik.
To był największy pilotaż biometryczny na świecie i tutaj naprawdę z dumą to wszędzie powtarzam, że nikt na świecie nie zrobił większych pilotaży biometrycznych niż my.
Robiliśmy to przez trzy lata w różnych miejscach u różnych merchantów i robiliśmy to po to, żeby sprostać wszystkim wyzwaniom oraz kryteriom przede wszystkim firmy Mastercard pod kątem bezpieczeństwa, aby dzisiaj już móc spełniać warunki i być ich oficjalnym partnerem I móc po prostu tą przygotowaną i uzbrojoną technologię komercjalizować na całym świecie.
Więc odbiór zawsze był bardzo pozytywny, bardzo pozytywny. Ja pamiętam od 2020 roku, kiedy tylko uruchomiliśmy pierwszą płatność na produkcji jeszcze z naszym IPOsem 1.0, to naprawdę wszyscy zawsze się bardzo szczerze uśmiechali i mówili mi osobiście że tak, będę chciał płacić w przyszłości pod warunkiem że te terminale będą wszędzie dostępne.
To trochę było tak jak ze mną i z tym McDonaldem Jak zobaczyłem jak się płaci kartą zbliżeniową w McDonaldzie to powiedziałem matko bosko ja chcę płacić tak wszędzie.
No ale musiałem czekać wiele, wiele lat, żeby ta infrastruktura terminali się wymieniła. No i dzisiaj wszędzie już możemy płacić zbliżeniowo w Polsce.
Chyba wszędzie, prawda Marta?
Marta Życińska: Tak możemy się pochwalić wynikiem który, i chyba trzeba się nim chwalić który jest absolutnym wyjątkiem na skalę światową w tej chwili można powiedzieć, że w Polsce praktycznie 100%, tam brakuje dosłownie dziesiętnych procenta mamy 100% transakcji contactless, czyli bezstykowych.
Artur Kurasinski: Tu powiem Wam, że zdarzyło mi się w zeszłym roku, a propos NFC, zdarzyło mi się w zeszłym roku pójść do apteki, w której nie było terminala zbliżeniowego, Pani się patrzyła na mnie, ja na Panią i zaczęliśmy się uśmiechać bo Ona mówi, no wie Pan, no niestety ale coś się popsuło, tu mamy taką, ja mówię, wie Pani ale po prostu ja powiem szczerze ja nie pamiętam nawet jak [00:13:00] wygląda zwykły terminal.
W życiu by mi nie przyszło do głowy że gdzieś jeszcze spotkam możliwość po prostu gdzieś przeciągnięcia karty, więc wystarczy wyjechać za granicę np. do Niemciec czyli w krajach które my uważamy za forpoczty pod kątem rozwoju ekonomicznego to Polska na tym tle wypada jako totalny innowator.
Jak ludzie przyjeżdżający z Ameryki mówią, stary, w Apple właśnie można teraz sobie odpłacić.
A ja mówię w jakim Apple? Ja płacę tak od wielu lat w Polsce. Jak to? Wy macie terminale? No oczywiście, wszędzie możesz zapłacić Idź do dowolnego małego punktu, Panie Ci powie, prawda, tutaj przetknij telefon i do widzenia.
Nie ma w tym żadnego zdziwienia, więc życzę żeby każda nowa bezpieczna i dobrze przygotowana usługa tak się rozwinęła, a przede wszystkim tak upowszechniła właśnie jak NFC w Polsce. Ale a propos bezpieczeństwa, bo to o to warto zapytać i też bym tutaj wam tego nie odpuścił. Powiedzcie jakie Środki zostały wdrożone jakie środki oczywiście związane z bezpieczeństwem zostały wdrożone aby chronić dane biometryczne klientów którzy zakładają konta i korzystają z usługi PayEye.
Marta Życińska: To może ja zacznę bo bardzo się cieszę, że zadałeś to pytanie. Po tym jak zrobiliśmy konferencję prasową właśnie z partnerami z Payeye, z Empikiem pojawiło się dużo postów na LinkedInie i też czytałam z zapartym tchem komentarze które pojawiały się pod różnymi artykułami tudzież moim własnym postem i z ciekawością obserwowałam że W zasadzie bardzo były pozytywne w większości, ale oczywiście zawsze też zobaczyć gdzie są te konstruktywne i faktycznie te, które pojawiały się sceptyczne, dotyczyły dwóch obszarów.
Jeden to dotyczył bezpieczeństwa, ale nawet nie bezpieczeństwa mojej płatności, tylko też bezpieczeństwa moich danych i tego zejścia na bardzo ogólną dyskusję, gdzie te moje dane są wykorzystywane, w jaki sposób i tak dalej. dlatego warto mówić o tym, że Za takimi markami jak Mastercard stoi przede wszystkim bezpieczeństwo Rynek płatności się fragmentaryzuje i to jest bardzo ważne żeby sprawdzać czy ten partner faktycznie ma to bezpieczeństwo i tą ochronę danych współczesną Swoim DNA, a my absolutnie mamy.
PI został wypuszczony w ramach takiego programu o, przepraszam bardzo za angielską nazwę, ale nie tłumaczymy jej na razie na polski, Mastercard Biometric Checkout.
To jest nasz wewnętrzny program, który jest zaprojektowany dla naszych partnerów technologicznych m.in. takich jak PI, które muszą przejść certyfikację żeby móc z nami biometryczne metody płatności oferować konsumentom To jest zestaw testów wewnętrznych certyfikacji zewnętrznych które taki partner musi mieć, żeby płatności biometryczne z nami oferować konsumentom bo jest to dla nas bardzo ważne i tutaj nawet nie robimy żadnych kompromisów jeżeli chodzi o czas, Daniel wspomniał o tym, że trochę trwała praca nad tym projektem.
Same prace w programie Mastercard Biometric Checkout to o ile pamiętam było blisko dwa lata, żeby faktycznie upewnić się, że wypuszczamy rozwiązanie bardzo bezpieczne, takie gdzie klient ma kontrolę nad swoimi danymi, takie gdzie ta płatność jest tokenizowana całkowicie czyli tak naprawdę nigdzie od momentu wykonania tej płatności tego klika który oznajmia nam, że ta płatność się właśnie dokonała, od momentu przyłożenia oka są to dane zaszyfrowane, czyli w żadnym momencie nigdzie nie przekazujemy numerów karty tylko tak zwane tokeny które stoją za tą kartą.
Tokeny które nawet przejęte przez złych i złe organizacje Są zaszyfrowane w związku z tym bezwartościowe, bo one nie niosą za sobą bezpośrednio wyrwane z systemu żadnej informacji o tym, kto dokonał tej płatności, o jego numerze karty o jego imieniu i nazwisku.
Także trzeba mówić o tym, bo to się jednak cały czas pojawia i ta edukacja jest bardzo ważna Że biometryczne płatności są dużo bezpieczniejsze niż płatności zabezpieczone hasłem, które można łatwiej przejąć pinem, który ktoś może zobaczyć możemy gdzieś go zapisać i jest kombinacją do której można dotrzeć.
Biometria tokenizacja to są najbezpieczniejsze metody płatności.
Daniel Jarząb: Ja jeszcze mogę ze swojej strony dodać bo Marta po prostu powiedziała przepięknie o tych zabezpieczeniach, teraz już też Artur trochę bardziej rozumie dlaczego to tyle trwało od momentu naszego ostatniego spotkania, ale tak poważnie to dokładnie tą samą technologię tokenizacji my zastosowaliśmy przy Biometrii czyli u nas w całej infrastrukturze nie ma nigdzie zdjęcia ani oka ani twarzy ponieważ my w czasie rzeczywistym tokenizujemy nasze spojrzenie dokładnie taką samą technologią jaką Mastercard tokenizuje karty i tak jak Marta powiedziała jeżeli ktoś zły by przejął ten token, to nic z nim nie będzie.
Po prostu nie zrobi, więc jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie, tożsame z tym, które właśnie instytucje finansowe wdrożyły przy tokenizacji kart, no dlatego potwierdzam nie ma bezpieczniejszych płatności pod kątem właśnie wycieku danych czy privacy w ogóle generalnie jak płatności biometryczne.
Artur Kurasinski: Teraz tak, to był test, to była próba, pięć salonów w całej Polsce, czy przewidujecie rozszerzenie tego pilotażu na inne sieci handlowe? A jeśli tak, to w jakim horyzoncie czasowym?
Marta Życińska: Bardzo byśmy chcieli i myślę, że to jest o tyle nieprecyzyjnie zadane pytanie, że bardzo wiele przed nami i też właśnie po to zrobiliśmy ten test, żeby bardzo dobrze przygotować się do tak zwanego rolloutu który byłby szerszy Natomiast nie robilibyśmy tego pilotażu, gdybyśmy głęboko nie wierzyli że to będzie metoda płatności, którą będziemy chcieli wprowadzać szerzej.
Daniel Jarząb: My jesteśmy pewni że będziemy chcieli na całym świecie rozwijać wspólnie właśnie z Mastercard mam nadzieję, naszą technologię ponieważ widać to po wynikach ankiet klienci po prostu tego oczekują, więc przed nami wspaniała przygoda wiele lat pracy, przede wszystkim jeżeli chodzi o wymianę infrastruktury No ale już raz coś takiego na świecie było robione.
Terminale NFC też potrzebowały czasu, żeby się pojawić na rynku ale dalej są [00:20:00] apteki, gdzie można zapłacić kartą wkładaną do środka pomimo tych wielu, wielu lat. Więc tak, tak, biometria w przyszłości będzie wszędzie.
Artur Kurasinski: Żeby troszkę tutaj wrzucić takie ziarenko niepokoju albo inaczej takie tak zwane reality check, też użyję angielskiego określenia to powiedzcie czy napotkaliście jakieś wyzwania jak to się ładnie nazywa, techniczne i prawne związane z tym testem tym pilotażem?
Czy wszystko poszło tak zupełnie gładko czy może coś jednak się tam ciekawego pokazało?
Daniel Jarząb: Artura powiedz mi, ile my mamy czasu na ten podcast? To może takie najważniejsze kwestie. Najważniejsze. Nie wiem, czy zacząć od wyzwań prawnych, prawnych czy wyzwań jeżeli chodzi o technologię czy jeżeli chodzi o społeczność Sprzęt czy jeżeli chodzi o obawy użytkowników.
Tych wyzwań było bardzo dużo. Niestety tak to jest jak się wdraża technologia która jest absolutnie przełomowa, ale absolutnie przełomowa. Ludzie się takiej technologii po prostu na początku obawiają. Ja też przyznam się Że kupiłem sobie taki portfelik metalowy, jak dostałem pierwszą kartę z PKO, NFC, bo bałem się, że po prostu mi ktoś z tej karty te pieniądze będzie ściągał.
Później jak się Marty zapytałem ile było faktycznie takich pieniędzy Fraudów no to trochę się zaśmiałem. Wydawało mi się, że ich było setki tysięcy, a nie wiem z tego co Marta mi mówiła, to nie było ich chyba w ogóle.
Więc to tak trochę jest, że boimy się tej nowej technologii, więc my tych wyzwań mieliśmy bardzo dużo, ale przez te ostatnie sześć lat pracy, bo od 2018 roku pracujemy nad tym projektem, zmierzyliśmy się z tymi wszystkimi wyzwaniami i dzisiaj naprawdę Widać już gołym okiem, że [00:22:00] ludzie po prostu już się tej technologii tak nie boją, jak bali się jeszcze dwa, trzy, a nawet jeszcze rok temu.
Więc przede wszystkim User Experience. Dla mnie ja mam po prostu najważniejsze wyzwanie żeby to było jak najbardziej User Friendly, żeby po prostu pamiętajmy, my nie możemy nikogo i nie chcemy nikogo zmuszać do płatności biometrycznych. My chcemy żeby ludzie zaczęli z tych Płatności korzystać tak samo jak zaczęliśmy korzystać z odblokowywania telefonów poprzez biometrię.
Robimy to, bo jest wygodniej, a nie dlatego, że nas coś zmusił. Tak samo jak nie otwieramy bagażnika w samochodzie nogą, bo nas ktoś zmusił. Nie, otwieramy bagażnik nogą ponieważ jest nam wygodniej niż wyciągać kluczyk samochodu i go naciskać bądź nie naciskamy przycisku żeby otworzyć drzwi, tylko podchodzimy łapiemy za klamkę i sam odsuwa się i otwiera.
Więc moim absolutnym celem jest stworzyć rozwiązanie, które będzie po prostu wygodne, wygodniejsze i jeszcze wygodniejsze i cały czas nad tym pracujemy, więc każda nowa generacja modułów biometrycznych algorytmów terminali będzie tylko i wyłącznie jeszcze bardziej wygodna szybsza bezpieczniejsza, trochę tak jak z telefonami chyba komórkowymi, one też robią coraz ładniejsze zdjęcia i są coraz fajniejsze pod względem obsługi, więc to user experience dla mnie jest absolutnym priorytetem, oczywiście uwzględniając wszystkie kwestie dotyczące zmieniających się regulacji, które na szczęście są coraz bardziej przychylne dla biometrii Chodzi dalej, nie wykorzystujemy absolutnie potencjału biometrii i te regulacje są jeszcze takie…
Jeszcze musi trochę popracować rynek żeby te regulacje były dostosowane do tej technologii biometrycznej, która jest po prostu fenomenalna. Więc dużo za nami ale jeszcze bardzo dużo przed nami.
Artur Kurasinski: To nie jest tak źle spodziewałem się, że ta litania potrwa tak z pół godziny, tak dosyć szybko się uwinąłeś, więc chyba raczej te wszystkie problemy umiecie zaadresować i po prostu zrobić z tego produkt, który będzie tak zwany kuloodporny.
To jeszcze bym chciał wrócić w takim razie to może pytanie do Pani Marty. A propos gotowości polskiego rynku i konsumentów na przyjęcie właśnie tego typu tej formy płatności biometrycznych na szerszą skalę. Czy… Mastercard widzi tutaj jakiś ogromny niebieski ocean, czy już widzicie że to może być next big thing?
Jak to oceniać?
Marta Życińska: To znaczy absolutnie myślę, że też to co mówiliśmy trochę wcześniej jest takim dowodem na to, że nie ma wielu lepszych rynków na świecie i lepszych konsumentów do tego żeby te takie nowości innowacje sprawdzać, testować. Polacy, co już padło tutaj, jako jedni z pierwszych tak masowo zaadaptowali płatności zbliżeniowe, zresztą pierwsza płatność zbliżeniowa w Mastercard w roku bodajże 1997, o ile pamiętam właśnie odbyła się w Polsce jedna z pierwszych i adaptacja przerosła wszelkie oczekiwania, ale to dotyczy również kwestii biometrii, którą znamy czyli biometrii czy to jest odcisk palca czy to jest twarz którym odblokowujemy telefon.
Adopcja tego jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie w tej chwili Czterech na pięciu respondentów deklaruje że Korzysta w jakimś stopniu z technologii biometrycznej, przy czym to, co ważne, osoby w wieku 18-25 lat wszyscy deklarują że korzystają w jakimś stopniu z biometrii czyli jesteśmy rynkiem, który bardzo dobrze adaptuje te innowacje, chce ich, to jest rynek Który jakby gdzieś tam faktycznie się ich nie boi.
Co więcej my jesteśmy takim społeczeństwem, które jest bardzo świadome, więc my też nie ufamy na ślepo wszystkiemu co nam się podsuwa. Mamy właśnie wysoką świadomość jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i o dane, co oznacza że jeżeli my tak szeroko to adaptujemy…
To wierzymy też w to, że te podstawowe zasady zostały zachowane bezpieczeństwa które musi być zawsze dla konsumenta i dla nas na pierwszym miejscu także tutaj w ogóle nie ma żadnej wątpliwości, po tym teście ja jeszcze powiem że mamy 90% respondentów którzy ocenili proces płatności i rejestracji jako łatwy.
To już samo w sobie mówi, że jeżeli jest łatwo to prawdopodobnie będzie się adaptowało i już po tym teście 40% osób mówi, że jest to bardziej bezpieczne niż korzystanie z karty i telefonu To jest bardzo wysoki wynik gdzie ta świadomość jest wysoka że Ponieważ tęczówka oka jest niepodrabialnym elementem naszego ciała i faktycznie to bezpieczeństwo gdzieś tam się wybija.
Także bardzo chętnie adaptujemy nowoczesne metody płatności. My jako Mastercard wierzymy, że to, co jest najważniejsze, to dać każdemu dostęp do każdej metody płatności, w tym do tej najbardziej zaawansowanej
Artur Kurasinski: Czy to w takim razie planujecie integrację tej technologii z istniejącymi już systemami płatności mobilnych i zbliżeniowych?
Marta Życińska: Planujemy rozszerzenie płatności PIN-em, tęczówką oka i twarzy szerzej zdecydowanie
Artur Kurasinski: Tutaj padła nazwa Biometric Checkout a odnośnie planów czy też obecnych wdrożeń, no to troszkę możemy coś więcej na ten temat powiedzieć, jakie te plany są w stosunku do Europy na przykład i świata?
Marta Życińska: No Europa, tutaj powiedziałabym nieskromnie że świat raczej ogląda się na nas.
My jesteśmy w ramach programu Mastercard Biometric Checkout, my jesteśmy drugim rynkiem na świecie, który pilota uruchomił. Mówimy o innowacyjnych metodach bo tam się oczywiście też kryje dużo programów które wciąż na niektórych rynkach są innowacyjne, ale ogólnie są… Metodami biometrycznej płatności, które są już dla nas w tej chwili zaadaptowane na naszym rynku, a nie na wszystkich.
Więc absolutnie wiem, że w Europie już kilka rynków takich jak Francja przymierza się też, żeby w ramach programu Biometric Checkout również u siebie rozpocząć pilota Także to też jest w planach w kilku rynkach europejskich. Natomiast… To jest w planach co my jako Polska zaplanujemy tak naprawdę, jeżeli chodzi o nowości, bo jesteśmy drugim na świecie a pierwszym w Europie tego typu pilotem
Daniel Jarząb: No ja bym jeszcze może dodał od siebie Marta że jesteśmy drugim na świecie, ale pierwszym na świecie pilotem z fuzją biometrii, bo pamiętajmy że jeżeli chodzi o płatności, to tylko fuzja biometrii będzie mogła być na świecie rozwijana, ponieważ tylko fuzja biometrii daje nam precyzję i bezpieczeństwo a na tym Wam zależy najbardziej.
Jedna biometria to jest za mało żeby mogło być bezpieczeństwo i żeby mogła być precyzja, bo zawsze będzie musiało być do tego jakiś dodatkowy faktor typu numer telefonu lub PIN, a to już nie jest wystarczająco wygodne i ludzie się już po prostu na to nie przerzucą, bo to już jest konkurencja dla przyłożenia telefonu.
Marta Życińska: No ważne, że to mówisz tak, bo w Brazylii był ten nasz pierwszy pilot, ale on nie obejmował fuzji. Fuzja jest faktycznie Polska jest pierwsza na świecie.
Daniel Jarząb: Tak. To jest bardzo istotne żeby właśnie o tym pamiętać.
Artur Kurasinski: Tu jak już tutaj mam Daniela przy głosie to Danielu jak PI planuje rozwijać swoją technologię w najbliższej przyszłości?
Czy przewidujesz czy przewidujecie jakieś dodanie nowych funkcji? Jakie macie plany
Daniel Jarząb: Znaczy tak jak Marta powiedziała my mamy ogromną nadzieję, że wspólnie z firmą Mastercard będziemy wdrażali naszą technologię globalnie. Natomiast zapewne wszyscy to wiedzą, jak rozwijała się technologia NFC, to nie było tak, że można było płacić już na tych terminalach Tylko i wyłącznie zbliżeniowo.
Nadal można było przeciągać karty z paskiem magnetycznym oraz można było wkładać karty do środka, więc naszym kolejnym etapem jest już rozpoczęcie dystrybucji terminala który będzie obsługiwał wszystkie rodzaje płatności, czyli również te z kartami którymi się wkłada do środka i również te, którymi można płacić zbliżeniowo.
Więc to jest kolejny etap rozwoju a mianowicie rozwój terminala IPOS 3.0, pierwszego na świecie terminala multifunkcyjnego, no i to jest już planowane na kolejne miesiące i kolejne długie długie lata rozwoju właśnie wymiany infrastruktury urządzeń na świecie.
Artur Kurasinski: Bardzo żałuję że dzisiaj z nami nie ma Pani Prezes Empiku, w związku z tym muszę Wam zadać to pytanie.
Szkoda że Pani Prezes dzisiaj pewnie by bardzo to ładnie opowiedziała, ale czy macie może jakieś informacje jakieś dane związane z adopcją satysfakcją wśród klientów którzy odwiedzali? Wiem że padło… Padła cyfra liczba 50%, ale może macie jeszcze jakieś inne informacje związane z tym pilotem.
Marta Życińska: Ja tylko mogę podsumować to, co oczywiście to są badania które prowadzimy wspólnie z Empikiem.
50% to też pamiętajmy to już są te osoby, które w zasadzie można powiedzieć stały się promotorami tej metody płatności. Czyli już 50% mówi, że przerzuciłoby się na nią jako na główną metodę płatności, gdyby było oferowane szeroko co jest absolutnie wysokim wynikiem. Tam przede wszystkim wybija się dana, która mówi o tym, że ponad 90% podobało się to doświadczenie, 90% to jest bardzo dużo, uważało je za łatwe i za bardzo przyjemne.
To mówili klienci Empiku, którzy po zakupie dokonali tego zakupu PayEyem i udzielili odpowiedzi że to było łatwe proste przyjemne Ponad 90% było usatysfakcjonowanych wierzą w bezpieczeństwo tego rozwiązania i ponad 50% już byłoby dzisiaj gotowym płacić zamienić każdą inną metodę płatności, którą mieli właśnie na metodę Tęczówką oka fuzją tęczówki oka i biometrii twarzy jeżeli byłoby to możliwe.
Także zadowolenie osób, które wzięły udział w pilotażu jest wysokie. Mamy nadzieję że to się również przełoży na wysokie zadowolenie w ogóle z okupów u naszego partnera Empiku.
Artur Kurasinski: Daniel troszkę o tym powiedział, że również PayEye, ta usługa umożliwia dokonanie płatności w wypadku kiedy na przykład nie mamy i dysponujemy na przykład możliwością autentyfikacji okiem ale są jeszcze różne inne rzeczy, które mogą nas takiej transakcji wykluczyć.
Czy macie jakiś zestaw przygotowany działań, czy… Czy myślicie o tym, aby zapewnić inkluzywność takiego rozwiązania płatności biometrycznej dla różnych grup społecznych w tym osób np. starszych albo z niepełnosprawnościami.
Daniel Jarząb: Staramy się, żeby nasz projekt był tak uniwersalny, aby mógł skorzystać z niego każdy, dlatego stworzyliśmy terminal multifunkcyjny, żeby w przypadku osoby, która nie da rady zapłacić biometrycznie z różnych względów po prostu mogła też zapłacić kartą stokenizowaną.
Natomiast, tak jak powiedziałem wcześniej, nawet jeżeli ktoś ma założone konto biometryczne i zintegrowaną już tą kartę ze swoim spojrzeniem ale z jakiegoś powodu coś się stało z tą częścią twarzy bądź oka, to algorytmy są tak zaprojektowane, że naprawdę wystarczy wpisać PIN albo ten numer telefonu w tej takiej sytuacji już najgorszej żeby ta transakcja przeszła, więc rozwiązanie jest uniwersalne, ale cały czas jesteśmy w fazie testów bo jest to jednak faza pilotażu, więc będziemy na pewno dostosowywać tę technologię tak, żeby mógł z niej korzystać absolutnie każdy.
Artur Kurasinski: Mówimy teraz głównie o pilocie o pilotażu W klasycznym sklepie, takim istniejącym naprawdę, do którego można przyjść, a co z tymi płatnościami, co z tymi transakcjami które dokonywane są online, czyli w e-commerce. Czy tutaj też widzicie, macie jakieś dane, może macie jakieś informacje a propos potencjału?
Daniel Jarząb: Ja mogę ze swojej strony powiedzieć, że naszym oczywiście celem kolejnym jest rozwój aplikacji PayEye na świecie w taki sposób, aby była to najbardziej popularna aplikacja do zakupów W sklepach stacjonarnych ale również w sklepach internetowych, ponieważ jak już mamy zonboardowanego klienta no to kolejnym etapem są sklepy e-commerce’owe, gdzie poprzez one-click payment, jedno kliknięcie możemy zatwierdzić płatność nawet w sklepie, w którym do tej pory nie robiliśmy zakupów.
Więc tak, to jest na naszej group mapie i będziemy chcieli… To w przyszłości też, mamy nadzieję, wspólnie z MasterCard rozwinąć.
Marta Życińska: Patrząc na oczekiwania konsumentów myślę, że absolutnie to jest też coś, czego klienci e-commerce’u się spodziewają. Tutaj ci, którzy dokonują płatności w internecie, nawet pewnie bardziej częściej i szybciej oczekują, żeby te płatności były bardzo wygodne.
Są to osoby wysoce zdigitalizowane. Myślę, że w sferze e-commerce’u konkurencja jest trochę większa Bo te płatności one-clickowe już są szeroko dostępne, ten wybór jest. Wydaje mi się, że jest miejsce na to, żeby rozszerzać te możliwości płatności biometrycznych, PI również w sklepie Strefie e-commerce, pewnie w kroku kolejnym bo to też jest kwestia tak jak mówi Daniel, i oprogramowania, i możliwości sprzętowych, i dopasowania tego do świata e-commerce, natomiast na pewno w tej chwili już o wdrażaniu jakiejkolwiek metody płatności, ciężko mówić jednym kanałem, tutaj od razu mamy takie myślenie omnichannelowe, także myślę, że PayEye znajdzie swoje miejsce i drogę do e-commerce również.
Artur Kurasinski: Skoro płatności biometryczne tak świetnie rokują i prawdopodobnie tak się będą świetnie rozwijały, no to może w przyszłości całkowicie zastąpią inne tradycyjne metody płatności jak płacenie kartą czy gotówką. Co tutaj Mastercard by na taką propozycję powiedział?
Marta Życińska: Wiesz co, to jest trudne pytanie dlatego że my jakby będziemy na pewno promować wszystkie metody płatności, zwłaszcza te innowacyjne, których klienci chcą, bo my nie robimy płatności, jeżeli z pilota by nam wyszło czegoś czy kiedyś wiele lat temu, że płatności zbliżeniowe nie, to tak jak powiedział Daniel, nikt by konsumentów do tych płatności nie zmuszał, my próbujemy robić to, co się adaptuje i to, czego klienci od nas wymagają, natomiast jednocześnie my, Jesteśmy bardzo mocnymi zwolennikami szerokiego dostępu do wielu metod płatności, dlatego że inkluzywność to jest coś, na czym nam bardzo mocno zależy.
Nie jesteśmy również absolutnie przeciwnikami gotówki. My wręcz mamy produkty oparte na naszych kartowych rozwiązaniach które pozwalają na przykład wyciągnąć gotówkę W sklepie, jak robimy zakupy żeby była to alternatywa do bankomatu więc my tutaj mamy takie podejście że najlepszy jest dostęp do wszystkich metod płatności, nie skupianie się tylko na jednej metodzie płatności, żeby mieć po prostu jak najszerszy wybór dla tego klienta.
Plastik i karta plastikowa, kto wie? Myślę że jest Natomiast jest taka szansa że w przyszłości [00:39:00] karty zostaną zastąpione. Czy to samo stanie się z gotówką? Myślę, że nie i nie jestem pewna czy byłoby dobrze, jeżeli faktycznie tak miałoby się stać. Powinniśmy dbać o to, żeby był szeroki wybór i szeroki dostęp do wszystkich metod płatności.
Artur Kurasinski: No to jakie inne innowacyjne rozwiązania, jakiego typu inne produkty planujecie wprowadzić jako Mastercard w najbliższej przyszłości we współpracy na przykład z takimi fintechowymi firmami jak PayEye? Jest coś takiego specjalnego nad czym teraz pracujecie?
Marta Życińska: Wiesz co, jest parę rzeczy, ja nie będę tutaj zdradzała tajemnic naszych, ale powiem Ci kierunek w jakim my rozwijamy.
To idąc tak naprawdę za trendami konsumenckimi, my absolutnie idziemy w takim właśnie kierunku tak zwanych seamless payments i płatności w tle i płatności których klient może dokonywać dokładnie z tego miejsca w którym jest, czy to jest miejsce fizyczne, czy to jest urządzenie, czy to jest Sklep nie powinien zbyt wielu kroków musieć wykonać, czasami nawet żadnego nie chce wykonywać żeby ta płatność się dokonała, więc mamy w planach i działamy na kilku polach jeżeli chodzi o innowacje w płatnościach.
One się głównie obracają w tym trendzie konsumenckim płatności w tle.
Artur Kurasinski: Moi drodzy. Ja wyczerpałem swoje pytania moją listę. Myślę, że to, co zdarzyło się w czerwcu na początku czerwca czyli wprowadzenie tego pilota w pięciu lokalach pięciu salonach Empika. To będzie pewnego typu taka cezura przełom ponieważ myślę, że tak jak powiedział Daniel, trzy lata temu wydawało się, że ta usługa już jest gotowa, a od tego czasu jeszcze musiało minąć troszkę żeby ją wprowadzić na dosłownie i przenosić na salony w związku z tym to pokazuje że po prostu technologia tworzenie technologii i jej rozwój zabiera olbrzymie ilości zasobów i pieniędzy, więc ja się bardzo cieszę że mogliśmy na ten temat porozmawiać Życzę Wam, żeby każdy następny rok obfitował w takie spektakularne premiery i możliwości współprac bo między PayEye z Empikiem i Mastercardem zaistniała taka wyjątkowa więź, no i teraz tylko czekajmy na to, aby we wszystkich salonach Empika można było, albo też innych sieci dużych handlowych, kupić za pomocą i spłacić za pomocą spojrzenia, także bardzo dziękuję Wam za poświęcony czas i za informację i mam nadzieję, że za jakiś czas spotkamy się ponownie aby podyskutować nad kolejnym wrażeniem albo Wrażeniu z wdrożenia kolejnej technologii w MasterCardzie i PayEye, więc tego Wam serdecznie życzę.
Marta Życińska: Ja również trzymam kciuki za sukces i bardzo dziękuję.
Artur Kurasinski: Ja również dziękuję Dziękuję. Drodzy ci, którzy dotrwali, bo pewnie są takie osoby, które właśnie są z nami zostały. Mam nadzieję, że jest ich dużo. Moimi waszymi gośćmi przede wszystkim dzisiaj byli pani Marta Rzecińska, dyrektorka Generalna Polskiego Oddziału Mastercard Europe oraz pan Daniel Jarząb, prezes zarządu CEO PeyEye.
Dziękuję Wam bardzo serdecznie i zapraszam też do posłuchania kolejnych odcinków z cyklu Technofobia.
Ja się nazywam Artur Kurasinski, pozdrawiam i do usłyszenia.
###
Notka prasowa
Warszawa, 5 czerwca 2024 r. – Mastercard, Empik i PayEye uruchamiają pilotaż płatności biometrycznych opartych o fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy. Dzięki współpracy z fintechem PayEye oraz partnerem technologicznym programu – Planet Pay, konsumenci będą mogli przetestować płatność za zakupy spojrzeniem w pięciu salonach Empik w Polsce. Jest to pierwszy w Europie pilotaż płatności biometrycznych w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.
Pilotażowy program płatności biometrycznych to odpowiedź na rosnącą popularność technologii opartej na biometrii. Globalnie, 74 proc. konsumentów deklaruje pozytywne nastawienie do technologii biometrycznych[1]. W Polsce natomiast 4 na 5 respondentów przyznaje, że korzysta lub korzystało z zabezpieczeń biometrycznych, a wśród osób w wieku 18-25 lat już praktycznie każdy miał kontakt z biometrią[2].
Globalny program Mastercard Biometric Checkout wprowadza pierwsze w swoim rodzaju ramy technologiczne, które mają pomóc w ustanowieniu standardów dla nowych sposobów płacenia, umożliwiając posiadaczom kart płatniczych korzystanie z szerokiej gamy biometrycznych metod uwierzytelniania płatności, takich jak odcisk palca, skan dłoni, twarzy czy tęczówki. Biometria upraszcza proces finalizacji transakcji, ponieważ konsument, chcąc zapłacić za zakupy, nie musi już używać fizycznej karty płatniczej, gotówki ani urządzenia mobilnego. W ramach Mastercard Biometric Checkout bezpieczne i wygodne płatności są możliwe dzięki wykorzystaniu biometrii.
„Mastercard jest pionierem innowacyjnych i zwiększających bezpieczeństwo metod płatności oraz standaryzacji. Polska natomiast jest idealnym miejscem dla tak przełomowego programu pilotażowego. To właśnie nasz kraj był jednym z pierwszych, w którym zostały wprowadzone płatności zbliżeniowe kartami Mastercard, a polscy konsumenci są liderami w zakresie otwartości na innowacje. Pilotaż, który inicjujemy dzisiaj z Empikiem i PayEye to także potwierdzenie zaangażowania Mastercard w rozwój lokalnych technologii oraz wspieranie polskiego rynku elektronicznych płatności. Wierzymy, że biometria może zapewnić konsumentom najlepsze w swojej klasie doświadczenia, równoważąc wygodę i bezpieczeństwo, i nie możemy się doczekać skalowania naszego programu tutaj w Polsce” – mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.
PayEye to polski fintech, który rozwija autorską technologię bezgotówkowych płatności biometrycznych w sklepach z wykorzystaniem fuzji biometrii oka oraz twarzy. By móc przyjmować płatności w systemie PayEye przedsiębiorca musi wyposażyć się w specjalny terminal eyepos. Proces wymaga precyzyjnej kalibracji, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przypadkiem spojrzymy na terminal i zapłacimy.
„Udział w Mastercard Biometric Checkout Program to ogromne wyróżnienie i zwieńczenie naszej ciężkiej pracy nad najlepszą technologią biometryczną na świecie. Wierzymy, że płatności spojrzeniem to rozwiązanie globalne, które niezależnie od szerokości geograficznej zapewnia konsumentom najwyższe bezpieczeństwo, komfort użytkowania oraz niesamowite doświadczenia. Współpraca z takimi markami jak Mastercard i Empik to dla nas niesamowita przygoda i cieszymy się, że wspólnie stworzyliśmy program, w którym kupujący mogą przetestować usługę PayEye na taką skalę” – komentuje Daniel Jarząb, CEO PayEye.
Współpraca między Mastercard, Empik i PayEye pozwoli jeszcze bardziej udoskonalić doświadczenia zakupowe konsumentów i upowszechnić wśród nich nowy, nowoczesny sposób płatności w sklepach, który poszerza wachlarz dotychczas dostępnych opcji. Płatność biometryczna z wykorzystaniem fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy dostępna będzie od 12 czerwca. Spośród ponad 350 salonów Empik w całej Polsce do pilotażu zostało wytypowanych 5 różnorodnych lokalizacji: Warszawa Westfield Mokotów, Wrocław Bielany, Kraków Kazimierz, Poznań Posnania oraz Czeladź M1.
„Empik to unikalna na rynku marka, łącząca innowacyjność z ponad 75-letnią historią. Byliśmy jednym z pionierów polskiego e-commerce i omnichannel, proponując klientom rozwiązania, które niejednokrotnie wyprzedzały rynek i wyznaczały nowy standard w usługach subskrypcyjnych, sposobach dostawy czy nowoczesnych formach płatności. Widzimy, że nasi klienci są otwarci na innowacje i chętnie korzystają z nowych technologii i udogodnień, bo widzą, że przekładają się one na jeszcze szybsze, wygodniejsze i, co równie istotne w dzisiejszym świecie, bezpieczne zakupy. Dlatego z tym większym entuzjazmem jako polski lider sprzedaży omnikanałowej dołączamy do pierwszego w Europie pilotażu płatności biometrycznych w ramach programu Mastercard Biometric Checkout. Jestem dumna, że to właśnie klienci Empiku jako pierwsi skorzystają z tego innowacyjnego rozwiązania. Wierzę, że bezpieczeństwo i wygoda zakupów, jaką zapewnia biometria, to już nie przyszłość, a teraźniejszość płatności w handlu” – mówi Ewa Szmidt, Prezeska Grupy Empik.
Program Mastercard Biometric Checkout odmieni płatności w sklepach stacjonarnych. Jest oparty na globalnie obowiązującym zestawie norm opracowanych przez Mastercard, których przestrzegają banki, sprzedawcy i dostawcy technologii, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo i prywatność podczas dokonywania płatności biometrycznych. Program Biometric Checkout podlega zasadom odpowiedzialności Mastercard za dane, zgodnie z którymi konsumenci mają prawo kontrolować sposób udostępniania swoich danych osobowych i czerpać korzyści z ich użytkowania. W ramach programu Biometric Checkout, Mastercard nie przetwarza żadnych danych biometrycznych, ale zapewnia, że tacy interesariusze jak Empik i PayEye, zachowują najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności podczas realizacji płatności biometrycznych w sklepie.
W ubiegłym roku Mastercard ogłosił rozszerzenie programu Biometric Checkout na region Azji i Pacyfiku, a na początku czerwca uruchomił drugi program pilotażowy w Ameryce Łacińskiej. W tym roku Mastercard wdrożył kilka pilotażowych programów płatności biometrycznych w wielu krajach na całym świecie, aby kontynuować rozwój tej technologii.
[1] https://www.idemia.com/wp-content/uploads/2021/07/infographic-consumers-embrace-biometrics-payment-cards-idemia.pdf
[2] Badanie Minds & Roses dla Mastercard, Adopcja biometrii wśród Polaków, kwiecień 2024
O Mastercard (NYSE: MA)
Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Naszą misją jest łączenie i wspieranie inkluzywnej gospodarki cyfrowej, która przynosi korzyści wszystkim i wszędzie, czyniąc transakcje bezpiecznymi, prostymi, inteligentnymi i dostępnymi. Wykorzystując bezpieczne dane i sieci, jak również partnerstwa i pasję, nasze innowacje i rozwiązania pomagają osobom fizycznym, instytucjom finansowym, rządom i firmom osiągać ich największy potencjał. Dzięki połączeniom w ponad 210 krajach i terytoriach budujemy zrównoważony świat, który otwiera bezcenne możliwości dla wszystkich.
O Empik
Grupa Empik jest wiodącym podmiotem na rynku handlu detalicznego w Polsce, oferując produkty z ponad 20 kategorii, w unikatowym omnichannelowym modelu łączącym ponad 350 salonów stacjonarnych z bogatą ofertą dostępną na Empik.com, w tym marketplace (EmpikPlace) i poprzez aplikację mobilną, za pomocą których ponad 7 mln Polaków rocznie dokonuje zakupów o wartości ponad 3 mld PLN. Grupa systematycznie rozbudowuje swoją ofertę, udostępniając klientom już ponad 15 mln produktów w ponad 20 kategoriach – m.in. książki, zabawki, art. papiernicze, produkty cyfrowe, zdrowie i uroda, elektronika, dom i ogród czy sport. Jednocześnie Grupa Empik wzmacnia swoją ofertę dla Klientów poprzez rozwijany ekosystem usług oferując m.in. dostęp do cyfrowych treści – audiobooki, ebooki, podcasty (Empik Go), bilety na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe (Going., Empik Bilety) czy personalizowane produkty i gadżety (Empik Foto). Dowiedz się więcej na Empik.com, profilu Linkedin Empik Group i na Biurze Prasowym Empiku.
O PayEye
PayEye to globalny fintech, który stworzył zaawansowany ekosystem płatniczy oparty o pierwszą na świecie fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy. Dzięki jednej, bezpłatnej aplikacji pozwala na realizację płatności biometrycznych w świecie offline oraz ekspresowych płatności e-payeye jednym kliknięciem w świecie online. Realizacja płatności jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać dedykowaną, darmową aplikację, założyć konto, zrobić selfie i podpiąć swoją kartę płatniczą. Dzięki temu idąc na zakupy klienci nie mają potrzeby wyjmowania gotówki, telefonu lub portfela. Płatność zrealizowana zostanie jednym spojrzeniem. Realizacja transakcji możliwa jest na autorskich terminalach eyepos.
[1] https://www.idemia.com/wp-content/uploads/2021/07/infographic-consumers-embrace-biometrics-payment-cards-idemia.pdf
[2] Badanie Minds & Roses dla Mastercard, Adopcja biometrii wśród Polaków, kwiecień 2024