Marek Rusiecki XEVIN INVESTMENTS: Inwestycja w Grono jest przez nas przemyślana

Artur Kurasiński
3 czerwca 2011
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Historia Grono.net to gotowy scenariusz na co najmniej film sensacyjny jeśli nie horror. Trupy w szafie, znikające duże kwoty, bardzo wystawny tryb życia członków zarządu i prawie zerowe zyski dla inwestorów. Teraz otwiera się nowy rozdział – przejęcie przez Xevin i Red Sky definitywnie zamyka czas „smuty”. Czas na jasne określenie dokąd zmierza Grono…

Inwestycja Piotra Wilama i Intel Capital nie zapisze się złotymi zgłoskami w historii polskiego e-biznesu. Grono.net targane co i rusz pozwami, wnioskami o upadłość w końcu (tak się wydaje na dzień dzisiejszy) dostało koło ratunkowe w postaci zastrzyku kapitału z portfela Xevina i Red Sky’a.

Ikona polskich serwisów społecznościowych z czasów „web 2.0” nadal jakoś daje sobie radę (co prawda branża zarzuca Grono, że utrzymuje się wysoko w Megapanelu dzięki trikom SEO i trudno nie przyznać racji jeśli spojrzeć na ilość RU vs PV). Pytanie czy w czasach gdy Facebook stał się synonimem społeczności nadal jest miejsce na rynku na taki serwis. Pomysłów na to co Xevin i Red Sky mogą z Gronem zrobić jest bardzo dużo – od najprostszych (wykorzystanie ruchu w seriwsie do pozycjonowania innych projektów) do dość trudnych (wykorzystanie zdobytych użytkowników do zasilenia sklepów czy usług innych spółek portfelowych obu firm).

Na wariant podjęcia walki z NK czy Facebookiem bym nie liczył – Grono w momencie przejmowania miało duże długi i nie sądzę żeby nowi właściciele chcieli inwestować miliony złotych w budowanie nowego wizerunku Grono.

Poniżej króciutki wywiad z Markiem Rusieckim z XEVIN INVESTMENTS na temat tego co się wydarzyło w sprawia Grono w ostatnim czasie:

AK74 – Wygląda na to, że tułaczka Grono dobiegła końca. Xevin i Red Sky zainwestowały w niegdysiejszy symbol „web 2.0” i zmarnowaną szansę na zbudowanie naprawdę dużego biznesu. Czy możesz powiedzieć jak obecnie wygląda sytuacja spółki? Przejmujecie ją z długami?

Marek Rusiecki Prezes Grono.net – A znasz jakąś spółkę akcyjną, która nie ma długów?  Oczywiście, nie jest tajemnicą, że przejęliśmy część zobowiązań Grono.net S.A. na kilka dni przed rozprawą sądową w sprawie upadłości spółki. Natomiast dziś sytuacja jest diametralnie lepsza, spółka nie jest zagrożona upadłością, zobowiązania są sukcesywnie regulowane, a być może już niebawem wypracujemy pierwsze zyski na poziomie operacyjnym. Jak patrzę w księgi tej spółki za ostatnie lata, to nie było w niej chyba jeszcze takiej sytuacji, żeby pojawił się zysk…

AK74 – Na pewno zasłonisz się tajemnicą handlową ale czy możesz podać widełki kwoty jaką Xevin i Red Sky zainwestwali w Grono?

MR – Oczywiście, że poufność została zapisana w umowie. Xevin nie jest spółką publiczną, nie mamy obowiązku informować o takich danych. Podpowiem Ci, abyś poszukał od strony Intela, może oni gdzieś publikowali jakieś cyfry.

AK74 – W Grono zainwestował między innymi Piotr Wilam i fundusz Intel Capital. Rozumiem, że wszyscy poprzedni udziałowcy zostali spłaceni i teraz tylko Xevin i Red Sky są jedynymi właścicielami spółki Grono?

Tak, zgadza się. Xevin i Red Sky jest właścicielem blisko 97% akcji spółki. Pozostałe 3%, ze względów formalnych, jeszcze do nas nie należą. Jeszcze.

AK74 – Co się stanie z poprzednim zarządem i osobami, które zarządzały spółką? Dalej będą pełniły swoje obowiązki czy wprowadzacie swoich ludzi żeby mieć lepszy wpływ na funkcjonowanie Grono?

MR – Zarząd – co komunikujemy obecnie – jest już nowy. Tworzymy go ja i Arek Seńko. Co do osób pracujących przy portalu, praktycznie wszystkie osoby związane z Grono.net pracują przy nim dalej. Red Sky przejął jednak zarządzanie projektem, wyznaczając do tego zadania Tobiasza Wybrańca, który pełni obecnie funkcję Dyrektora Zarządzającego Grono.net. Tyle od strony samego produktu, wszelkie kwestie związane z marketingiem i sprzedażą to moja działka. Spróbuję odbudować ten dział, który w Grono.net nie istniał już od dłuższego czasu.

AK74 – Plany związane z Grono są zapewne ambitne. Czego możemy spodziewać się na początek (oprócz zmiany layoutu bo to już zapowiedzieliście w komunikacie prasowym). Będziecie szukali „trzeciej drogi” między Facebookiem a Naszą Klasą? Grono z 2 mln RU raczej nie ma szans szybkiego zwrotu z inwestycji bazując na samych reklamach…

MR – W tej chwili, oprócz szybkich zmian, które wprowadziliśmy (parę nowych funkcjonalności, nowy layout), głownie patrzymy na zachowania użytkowników, rozmawiamy z nimi i analizujemy portal. Musisz dać nam parę miesięcy, nim określimy kierunek rozwoju. Obecnie zakładam najróżniejsze scenariusze, włącznie ze zmianą profilu portalu.

AK74 – W portfelu Xevina i Red Sky są spółki e-commerce’owe. Będziecie próbowali wprowadzić e-sklepy na Grono?

Nie sądzę. Grupa celowa naszych sklepów jest zupełnie inna niż obecny użytkownik Grona (17-22 lata).

AK74 – Kto będzie zarządzał operacyjnie Grono? Zatrudnicie menadżerów z zewnątrz czy wykorzystanie do tego ludzi ze swoich spółek?

MR – Na to pytanie odpowiedz jest już powyżej.

PS. Polecam lekturę wpisu o Grono.net sprzed trzech lat – wywołałem wiele osób do tablicy a w komentarzach wypowiadali się ówcześni zarządzający tym serwisem.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon